تبلیغات
خبری تحلیلی و اطلاع رسانی مغان امروز شهرستان بیله سوار - قدیمی ترین مدرسه استان از نگاه دوربین
تاریخ : یکشنبه 17 خرداد 1394 | 03:23 ب.ظ | نویسنده : مغان امروز
قدیمی ترین مدرسه استان از نگاه دوربین

مدرسه پهلوی بیله سوار یکی از قدیمی ترین مدارس استان اردبیل به شمار می آید که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به مدرسه امام خمینی تغییر نام یافت.

 مغان امروز، مدرسه پهلوی بیله سوار یکی از قدیمی ترین مدارس استان اردبیل به شمار می آید که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به مدرسه امام خمینی تغییر نام یافت.

در دوران سلطنت محمدعلی شاه و احمدشاه، از این مدرسه که یک بنای خشتی بوده به عنوان مکتب استفاده می شده و توسط آخوند ملاجواد به بچه های بیله سوارقرآن و سایر علوم تدریس می گردید.

در اواخر سلطنت احمدشاه  مدرسه خشتی قدیمی تخریب و مدرسه موجود با معماری یاور ماکوئی که از مرزبانان منطقه بوده است ساخته شد.

این مدرسه بنام مدرسه پهلوی، سالها طالبان علم و دانش بیله سوار و نواحی اطراف آنرا به خود جذب کرده و عطش آنان را سیراب نموده است.

 مدرسه پهلوی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به مدرسه امام خمینی تغییر نام یافته و خوشبختانه ساختمان قدیمی این مدرسه هنوز هم سالم مانده و امروز عنوان قدیمی ترین بنای آموزشی استان اردبیل و منطقه مغان را یدک می کشد.

مدرسه امام جزوء آثار تاریخی و دیدنی شهر بیله سوار می باشد که روزانه چندین نفر از این بنا بازید به عمل می آورند.

هزینه ساخت این مدرسه از خودیاری مردم تامین می شود و سرگرد یاور دوستعلی ماکو رییس مرزبانی درجه یک مغان که آن زمان در بیله سوار مستقر بود مهندسی این مدرسه را انجام داد.

این بنا در تاریخ 81/12/17 تحت شماره ۷۵۱۷ به ثبت رسیده است وکد اثر ۱۸۰۴۰ می باشد.

بنای ثانویه مدرسه بیله سوار در محل قدیمی تر با سنگ پی ریزی شده، کلیه هزینه ساخت دبستان توسط اهالی منطقه تأمین و با یاری ساکنین بیله سوار احداث گردید. این بنا دارای تزئینات آجری زیبایی در نما بصورت هره سازی، دوال بندی، نقوش هندسی بسیار زیبا با استفاده از آجرهای دو سر پخ (ذوزنقه) و قاب بندی آجری در و پنجره ها می باشد. مدرسه در ابتدای خیابان امام جنب پاسگاه قدیمی شهرستان بیله سوار قرار دارد.

 برای دیدن تصاویر مدرسه پهلوی بیله سوار  کلیلک کنید  • paper | پرشین بلاگ | ایران بلاگ